[:hu]Sok esetben érkeznek hozzánk ügyfelek, főleg távol-keleti országokból származó ékszerekkel, és állítják, hogy az színarany, vagy színezüst. Bevizsgálás után persze ezekről az ékszerekről mindig kiderült, hogy legjobb esetben is csak 18 karátosak voltak.
De hogy is van ez? Miért nem készítenek szín arany és ezüst ékszereket?
Először nézzük meg mit jelent a szín arany, vagy ezüst kifejezés. Ez a teljesen tiszta ötvözetlen fémet jelenti. Azonban a természetben nyersen sem található meg 100% tisztaságban sem az ezüst, sem az arany. A fellelhető nyers nemesfémeket mindig különböző eljárásokkal finomítják, mert a nyers nemesfém tartalmazhat ezüstöt, rezet és egyéb fémeket is.
Ahhoz, hogy színtiszta nemesfémet kapjunk, egy általában elektrolitos eljárással finomítják az aranyat. A legnagyobb tisztaságú színarany, és színezüst is csak 999,9 %-os.
A színfémek megmunkálhatóság szempontjából rosszabb tulajdonságokat mutatnak, mint az ötvözött nemesfémek. A színaranynak, és az színezüstnek is magasabb az olvadáspontja, nagyobb a fajsúlya, puhább, jobban kopik, nem olyan tetszetős a színe (arany esetében), és nehezebben fényesíthető, mert a felszíne szinte kenődik a polírozás hatására.
Az ötvözéssel ezeken a tulajdonságokon sokat lehet javítani, és emellett csökkenthető az ékszer anyagára is.
Az aranyat elsősorban színezüsttel, és színrézzel ötvözzük. Ennek a két ötvöző fémnek az arányán változtatva módosul az ötvözet színe. Minél több benne a réz annál vörösesebb az ötvözet színe, ha több az ezüst, akkor sárgás árnyalata lesz.
Kivétel ez alól a fehérarany, amiben színezüst és szín palládium az ötvöző.
Hogy milyen arányban ötvözzük az ékszerek alapanyagához a nemesfémeket, azt Magyarországon törvény szabályozza.
Aranyékszerek esetében 4 finomságot lehet előállítani és fémjeleztetni:
9, 14, 18, 22 karátos (24 karátos lenne a színarany) köznyelvi megnevezés, a szakmában a grammonkénti színarany tartalomra utaló számmal szoktuk megnevezni, és jelölni az ötvözeteket, azaz létezik:
916 -os ötvözet ez a 22 karát
750 -es ötvözet ez a 18 karát
585 -ös ötvözet ez a 14 karát
375 -ös ötvözet ami a 9 karát
ezeket a számokat azért érdemes tudni, mert külföldön nem minden országban kötelező fémjeleztetni az ékszereket, csak ezt a színarany tartalomra utaló számot és a készítő jelét kell beütni.
Ezüst ékszerek esetén szintén 4 finomságú ötvözetet lehet előállítani és fémjeleztetni:
925 – ötvözet ez az ún. Sterling ezüst. Mi is ebből készítjük ezüst ékszereinket,
900 -as ötvözet,
835 -ös ötvözet,
800 -as ötvözet.
A számok itt is a grammonkénti színezüst tartalmat jelzik. Az ezüst ötvözeteket kizárólag színrézzel lehet Magyarországon ötvözni. Minél alacsonyabb az ötvözet száma, így több benne a réz annál könnyebben oxidálódik, és gyorsabban feketedik. Ezért ékszerek készítésére általában a 925-ös és a 900 -as ötvözeteket használják az ékszerészek.
A 835-ös és a 800-as ötvözet érmék, nagy dísz és használati tárgyak pl. gyertyatartók, evőeszközök, tálcák tálak, stb. alapanyagaként használatos.
Kapcsolódó bejegyzésünk a fémjelekről és a Magyarországon használatos
fémjelekről szól: http://ekszergyar.hu/2010/07/a-femjelekrol/
Az ékszerek alapanyaga, tehát minden esetben ötvözet. Én személy szerint több mint 20 éves szakmai tapasztalattal a hátam mögött nem találkoztam még ügyfél által behozott szín arany, vagy színezüst ékszerrel. Kizárólag múzeumban láttam ilyet.
Két gyakorlati példa a végére:
Ha megkérdezünk egy kereskedőt, hogy ez az ékszer ezüst-e, és ő azt válaszolja, hogy: – nem, ez ötvözet,
akkor nem a kérdésre válaszol, és biztosan nem ékszerész, mert nincs tisztában a nemesfémek ötvözésével.
Ha pedig azt mondja egy kereskedő, hogy színarany, vagy színezüst az
ékszer, akkor több okból erősen gyanakodhatunk átverésre.
1. a fent leírtak miatt nem készítenek az ékszerészek, és a nagy ékszergyártó cégek sem színarany, sem színezüst ékszereket.
2. hivatalosan Magyarországon színarany, vagy színezüst ékszert nem fémjeleznek, fémjel nélkül viszont nem lehet kereskedelmi forgalomban.
Csak befektetési érméket, és tömböket lehet színfémként értékesíteni fémjel nélkül, hivatalos gyártói igazolással (de ezek ugye nem ékszerek).
Kapcsolódó bejegyzés:
http://ekszergyar.hu/2011/02/mi-a-befektetesi-arany-blog/
Ebben az esetben érdemes még megkérdezni, hogy milyen fémjel van benne. Ha 22 karátos jel van benne, akkor viszont hivatalosan nem bizonyított, hogy
az színarany.[:]